Тест на Audi Q6 e-tron: Наелектризиране

Нова платформа, нов дизайн, нови технологии, нова философия - Q6 e-tron бележи началото на нов етап от елекетрификацията при Audi.

ТЕСТОВЕ

Божан Бошнаков

12/4/2024

За изцяло новата платформа PPE за електрически модели от висок клас на концерна Volkswagen се изговори много. Преди няколко години, когато бъдещето, което ни очертаваха чиновниците от Брюксел, а покрай тях и самите автомобилни компании, ни беше описвано като повсеместна и скорострелна електрификация в рамките на едва няколко години и пълен отказ от двигателите с вътрешно горене, на нея се залагаха надежди да бъде нещо като символ на бляскавото електрическо бъдеще на концерна. Както с всеки насилствено налаган ход, който не следва нито нагласите, възможнистите и потребностите на клиентите, нито реалностите на пазара, нито реалното развитие на технологиите, тези предсказания се оказаха най-малкото преувеличени, а сроковете за сбъдването им - абсолютно непостижими. Така или иначе, бъдещето поне в обозримата му форма ще залага на успоредно предлагане както на автомобили с ДВГ, така и на хибридни и изцяло електрически задвижванията, тепърва се очаква както развитие в областта на технологиите на батериите за електромобили, така и при технологиите за екологичен добив на биогорива от възобнавяеми суровини. Плановете на Audi за бъдещето се наложи да се променят в движение, точно както се случи и при всички останали по-масови марки на концерна Volkswagen. Това обаче не намалява важността на начина, по който ще се възприеме от клиентите платформата PPE. За момента тя се използва от Audi Q6/SQ6 e-tron, Audi A6/S6 e-tron, както и от Porsche Macan, като предстои пускането на още модели.

Може би най-важното качество на платформата PE e нейната модерна 800-волтова архитектура, позволяваща изключително бързо зареждане - при идеални условия мощността на зареждане може да достига до 270 кВт, което ще рече, че капацитетът на батерията може да бъде зареден от 10 до 80 процента в рамките на едва 21 минути. При най-ефективния вариант пробегът по WLTP достига до над 600 км с едно зареждане, в реални зимни условия са напълно постижими по-скоро по-умерени стойности от порядъка на 400 километра. Много добро впечатление правят маниерите на самото задвижване - всичко се случва съвсем фино и плавно, като наред с отсъствието на шум автомобилът прави добро впечатление и със забележителна плавност при ускорение, спиране и рекуперация. Ако решите да се възползвате от типичното за електромобил мощно ускорение при всяко рязко настъпване на тяговия педал, определоно няма да останете разочаровани, но лично според мен при този автомобил по-впечатляващи си остават лекотата и мекотата, с която той се придвижва.

Обезшумяването е много интересна тема при електромобилите, тъй като ниският сам по себе си шум от страна на задвижващия тракт изважда наяве куп други иначе трудно забележими при модел с ДВГ шумове. При Q6 e-tron спокойно може да говорим за нива на шум в интериора, съпоставими с най-луксозните модели на пазара. Очевидно както шумоизолацията, така и самото качество на сглобката е на най-високо ниво, тъй като дори по разбити пътища и зле поддържан паваж най-шумното, което можете да чуете на борда на тази кола, е съприкосновението на големите гуми с настилката. Това приляга отлично на превъзходния комфорт на возене, предлаган от окачването с различни режими - возията е поне толкова добра, колкото при по-големия събрат Q8 e-tron. Същевременно автомобилът се усеща приятно маневрен и лесен за управление в градски условия, а устойчивостта му при по-спортно шофиране не дава и най-малки поводи за забележки.

Моделното семейство на Audi Q6 e-tron е получило изцяло свързан и дигитализиран интериор,
базиран на новата електронна архитектура на марката. Така нареченият Digital Stage оформя интериора с
комбинацията от панорамния дисплей Audi MMI и дисплея MMI за пътниците - вторият е новост за марката. Ясно групираните дисплеи са прецизно интегрирани в дизайнерската концепция и придават на интериора
усещане за простор. Тънкият, свободно стоящ панорамен дисплей Audi MMI има извит дизайн и
OLED технология и се състои от 11,9-инчов Audi virtual cockpit и 14,5-инчов MMI сензорен
дисплей. Повечето функции се управляват или от сензорните екрани, или от сензорни повърхности, с характерните за този тип концепция предимства и недостатъци - специално в движение на моменти е трудно да направите нещо, без да отклонявате погледа си от трафика. Затова пък усещането от качеството на материалите определено си го бива. Няма от какво да се оплачете и по отношение на вътрешния простор, който е като в модел от по-високия клас. За сметка на това има какво още да се желае в областта на работата на асистиращите системи и фините настройки по софтуера на автомобила, но това се среща все по-често при все повече модели - напълно логично с оглед на факта, че автомобилите, и особено електромобилите все повече заприличват на своеобразни смартфони на колела.

Светлините на този автомобил са тема, с която Audi не без основание се гордеят особено много - освен че със своята адаптивна технология те буквално превръщат нощта в ден и облекчават неимоверно шофирането през тъмната част от денонощието, те имат възможност за изпълняване на различни динамични графики при отключване и заключване на автомобила, които при това могат да бъдат персонализирани според желанията на потребителя. Освен всичко останало, самите фарове са и една от визитните картички на този автомобил, придавайки му безпогрешно разпознаваема визия.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Audi Q6 e-tron може да се похвали с мощно и ефективно електрическо задвижване, което дори в зимни условия може да позволи до около 400 км пробег с едно зареждане. Благодарение на 800-волтовата архитектура, времето за зареждане на високоскоростни станции е сведено до технологично възможния към момента минимум. Моделът обаче впечатлява най-силно с изключитения си комфорт, дължащ се на комбинацията от рафинирана возия и невероятно ниско ниво на шум в купето.