Citroën празнуа 90-годишнината на "Автомобила със 100 патента" Traction Avant
Известният с прозвището „Автомобилът със 100 патента“ Traction Avant съчетава най-модерните технологични решения на своето време. В допълнение към едноименната концепция за „предно предаване”, моделът се отличава със своята самоносеща каросерия, хидравлична спирачна система и ходова част с независимо окачване на четирите колела.
ЛЮБОПИТНО
Божан Бошнаков
4/26/2024
Citroën чества 90-годишнината на Traction Avant – легендарният модел на марката, представен официално пред публика в Париж на 18 април 1934 година. Създаден, за да впечатли широката аудитория с технологичните си новости и да възобнови дейността на Citroën, подчертавайки новаторския дух на марката, която през 1919 година първа в Европа внедрява масовото автомобилно производство и остава в историята с множество изобретения и нововъведения сред които колесно-гъсеничната машина през 1921 година, каросерията с изцяло стоманена конструкция през 1924 година и двигателите с „плаващо” окачване през 1932 година. Първоначално новият модел излиза на пазара с търговското название „7“, свързано с данъчната му оценка, но бързо се сдобива с прозвището „Traction Avant” или „предно предаване” на френски, което отразява пряко въведената от него технологична иновация по отношение на задвижването.
Traction Avant остава уникален пример за хармонично обединение на всички най-модерни технически решения за онова време – предно предаване, каросерия със самоносеща конструкция, спирачна система с хидравличен привод и независимо окачване на четирите колела и ненапразно се счита за автомобила с най-добро, най-сигурно и най-комфортно поведение на пътя. Traction Avant демонстрира своите високотехнологични предимства през целия период на производството и с пълно право е наричан „автомобилът със 100 патента”. Характерният му аеродинамичен дизайн, вдъхновен от американските „Streamline” каросерии, бързо го превръща в емблематичен модел на Citroën, който издържа проверката на времето и до днес извиква в съзнанието приключенията на бойци от съпротивата и прочути гангстери, увековечени в многобройни филми и комикси. Общият обем на продажбите на Traction Avant възлиза на близо 760 000 екземпляра, а производството му е окончателно прекратено през 1957 година.
Моделът и до днес остава своеобразна емблема на марката, въплъщавайки идеята за достъпна за възможно най-много хора индивидуална мобилност с отличен дизайн и комфорт. Тези ценности на марката продължават да бъдат валидни и днес, отразявайки се в качествата на новия ë-C3, чиито технологични иновации правят електрическата мобилност по-достъпна, както и във флагмана C5 X, който обединява всички технологии в единна хармония и превръща всяко пътуване в усещане за абсолютно спокойствие.
Когато в началото на 1933 година се взема решение за замяна на представените през октомври 1932 година модели Citroën 8, 10 и 15, Андре Ситроен си поставя за цел да направи сериозен технологичен пробив и да изпревари всички свои конкуренти, като пусне на пазара напълно революционен в техническо отношение автомобил. Целта му е по този начин да си осигури поне двегодишна преднина и така да избегне последиците на световната икономическа криза от началото на 30-те години, които тогава се усещат в цяла Европа. Това е основната причина новият модел да бъде толкова различен и забележителен и да събере в себе си толкова голям брой технологични новости.
В процеса на проектирането са заложени изискванията за изцяло стоманена, напълно самоносеща конструкция на каросерията, която елиминира нуждата от отделна носеща рама и понижава значително центъра на тежестта на автомобила. Предвидена е и система за предно предаване, двигателят използва газоразпределителен механизъм с горноразположени клапани и блок с отделни цилиндрови втулки, спирачната система е с хидравличен привод, а окачването на всички колела е независимо с торсионни пръти. Първоначалната идея за използване на автоматична трансмисия е отложена в първите серийни модели от 1934 година поради ограничения във времето за проектиране и внедряване в производството.
Освен с всички тези технически нововъведения, лишеният от отделна носеща рама Traction Avant се откроява ярко сред основните си конкуренти със своята ниска, аеродинамично оформена каросерия с обтекаеми линии и плоско дъно с ниско аеродинамично съпротивление. И не на последно място по важност - компактният модул, съставен от двигателя и предавателната кутия в съчетание с много ниския център на тежестта на самоносещата конструкция, позволява постигане на оптимално разпределение на теглото. Първите журналистически отзиви и впечатления от професионални водачи изразяват истински възторг от качествата и възможностите на новия Citroën. Никога до този момент на пазара не е излизал автомобил, който да позволява толкова безопасно и леко шофиране при всякакви пътни условия и настилки. Поведението на пътя поставя нови, много по-високи от дотогавашните стандарти, реакциите на двигателя са бързи и адекватни, спирачките са мощни, а безопасността – наистина безупречна. Тези изключителни качества биват постоянно усъвършенствани в следващите години. През юни 1936 година например е внедрена нова кормилна уредба със зъбна рейка и пиньон, която осигурява на Traction Avant допълнителна технологична преднина пред всички останали автомобили на пазара и дава своя принос за до блестяща и изключително дълга кариера на модела, която приключва едва през месец юли 1957 година.
Моделът 22 или „Мистерията на Ке дьо Жавел”
Най-престижният и най-загадъчният сред всички варианти на Traction Avant и до днес си остава 22. Това е автомобил от висшия клас, представен на автомобилното изложение в Париж през месец октомври 1934 година. Задвижва се от изцяло нов двигател V8 с горноразположени клапани и размери на горивните камери, идентични с тези при двигателя на 11 – диаметър на цилиндъра 78 милиметра и ход на буталото 100 милиметра. Работният обем е 3 822 см3, максималната мощност е 100 к.с., а максималната скорост достига забележителните за онова време 140 км/ч! Външно моделът се отличава с обтекаемото оформление на фаровете, маркираната с цифрата осем радиаторна решетка и интересния дизайн на двукомпонентната броня. Произведени са само около двайсет експериментални бройки, но въпреки различните слухове и усилените проучвания и търсения на колекционери и историци през годините, всички те изглежда са безвъзвратно изчезнали и загубени...