Bugatti показа своя изцяло нов модел - Tourbillon
Суперавтомобилът има хибридно задвижване, включващо атмосферен бензинов 16-цилинров мотор с 1000 к.с., подпомаган от три електромотора. Системната мощност достига 1800 к.с., ускорението от място до 100 км/ч отнема едва 2 секунди.
НОВИНИ
Божан Бошнаков
6/21/2024
Bugatti Tourbillon е третият модел в най-новата история на бутиковия производител на суперавтомобили Bugatti, откакто той е собственост на Volkswagen Group - след Veyron и съвсем наскоро оттеглилия се в пенсия Chiron.
Макар външно доста да наподобява на своя великолепен предшественик, този автомобил е напълно нов като конструкция. Цялата каросерия тип монокок е нова. Атмосферният V16 е изцяло нов и вече е част от хибридно задвижване със системна мощност 1800 конски сили. Това е Bugatti Tourbillon. Зад кокпита е разположен 8,3-литров V16 (с атмосферно пълнене!), който може да се развърта до 9500 оборота в минута и генерира 1000 конски сили без никакви турбокомпресори. Cosworth са спомогнали разработването на атмосферния звяр, който тежи само малко над 250 кг, въпреки че е значително по-голям от W16, който заменя. Има и въртящ момент от 900 нютонметра, но по-голям интерес тук представлява другата половина от задвижването на Tourbillon. Говорим за хибридна помощ. На предния мост са монтирани два електрически мотора, като третият мотор е разположен отзад, за да помага за задвижването на задните колела. 25 кВтч централно монтирана батерия доставя необходимата енергия, а общата мощност на електрическата част от задвижването е 800 к.с. Комбинираната мощност е 1800 к.с. и при условие, че специално изработените гуми Michelin Pilot Sport Cup 2 имат достатъчно сцепление, Tourbillon ще достигне 100 км/ч само за 2,0 секунди. Но дори и това не е подходящ показател за предаване на истинските възможоности на Tourbillon. При пълна газ 200 километра в час се достигат за около 5,0 секунди. а отметката 300 километра в час се достига само за 10 секунди. Максималната скорост от 380 км/ч се постига за по-малко от 25 секунди, когато не е инсталиран специалния Speed Key. Когато е активиран въпросният Speed Key, Tourbillon държи огромното си задно крило сведено надолу, докато скоростта се изкачва до 444 километра в час.
Най-новото Bugatti не губи нищо, превръщайки се в хибрид, освен малко тегло. Да, въпреки батерията и електрическите мотори, Bugatti казва, че Tourbillon е по-лек от Chiron. Може също така да се движи из града, без да използва бруталния си V16 двигател, за радост на еколозите. Всъщност той може да излезе и извън града с приблизителен електрически пробег от около 60 км. Не се споменава скорост на електричество, Bugatti все още не дават данни и за времето за зареждане. Но автомобилът използва 800-волтова система и за да не забравяме, Мате Римац управлява Bugatti, така че нека нямаме съмнения по отношение на ефективността на електрическата част.
Ценителите на бутикови часовници няма как да не се сетят за произхода на името - то идва от думата турбийон, която е част от най-скъпите механизми за часовници и представлява допълнителна функция, използвана за постигане на максимална възможна точност. Bugatti вижда своя Tourbillon като голямо, вечно произведение на механичното и дизайнерско съвършенство. Това става ясно, когато отворите електрически задвижваните врати, за да видите зашеметяващия аналогов интериор. Три големи циферблата, прикрепени към волана, показват всичко - от скорост до обороти на двигателя, количество гориво, температура на двигателя и др. Не се вижда екран.
Контролните прибори са проектирани и изработени от производителите на часовници на Switch и са постоянно фиксирани към кормилната колона, така че да остават неподвижни, докато въртите волана. Междувременно в централната конзола ще откриете набор от алуминиеви превключватели, въртящи се циферблати и един кристален лост, който стартира V16 двигателя. Целта на всичко това е да придаде непреходен вид на Tourbillon, но в горната част на централната конзола има скрит цифров екран. При команда той ще се завърти нагоре и ще даде на водача достъп до Apple CarPlay, Andorid Auto и т.н. - ако има нужда от това. Всичко останало е плод на ръчна изработка и има абсолютно зашеметяващ, неподвластен на времето дизайн. Истински аналогов шедьовър в една дигитална епоха.
Що се отнася до дизайна, няма не разпознаем почерка на Bugatti. Екстериорът е издържан в стил Chiron. Вентилационни отвори под фаровете помагат за насочване на въздух към големите странични всмукателни отвори. Подковообразната решетка подава въздух към радиаторите, като същевременно увеличава притискащата сила. Активното задно крило може да се разгъне нагоре, за да служи като въздушна спирачка. И всичко това стъпва върху изцяло ново многораменно окачване, което е с 45 процента по-леко в сравнение с това на Chiron.
„Разработването на Bugatti Tourbillon беше ръководено на всяка стъпка от 115-годишната история на Bugatti и думите на самия Еторе Бугати“, каза изпълнителният директор на Bugatti Мате Римац. „Неговите мантри „ако е може да се сравни с нещо друго, вече не е Bugatti“ и „нищо не е твърде красиво, нищо не е прекалено съпо“ бяха водещ път за мен лично, както и за дизайнерските и инженерни екипи, които искат да създадат следващата вълнуваща ера в историята на хиперспортните автомобили на Bugatti."
Въпреки че виждаме колата още днес, ще трябва да почакаме до 2026 г., когато ще бъдат доставени първите 250 произведени автомобила. В момента Tourbillon е във фаза на тестване, така че добър момент да започнем да спестяваме. Ще трябва да се постараем доста, тъй като цената започва от 3,6 милиона евро без данъци.